WNIEBOWZIĘCIE NAJŚW. MARYI PANNY 15 sierpnia 2020 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

sobota 15.08.2020

1.      Dziś obchodzimy liturgiczną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsze święto maryjne w Kościele. Powstało na Wschodzie („Zaśnięcie Bożej Rodzicielki”), a od VII wieku znane jest także na Zachodzie.

2.      Wszystkie polskie serca podążają dziś do Częstochowy, na Jasną Górę, gdzie od pokoleń z głęboką wiarą modlimy się do Matki Bożej Królowej Polski oraz do innych maryjnych sanktuariów.

3.      Dzisiejszą uroczystość w tradycji polskiej nazywamy świętem Matki Bożej Zielnej. Wdzięczni Maryi za opiekę przynosimy dziś bukiety z ziół, kłosów i kwiatów, a rolnicy składają u Jej stóp wieńce dożynkowe. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Gest błogosławienia rzeczy ma być okazją do wychwalania Boga Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jednocześnie jest prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Pobłogosławione wiązanki zanieśmy do domu, niech umieszczone przy wizerunku Maryi ciągle przypominają nam o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg czyni dla nas.

4.      W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Biskup Rzeszowski zalecił, aby niedziela 16 sierpnia 2020 r. była Dniem Solidarności z Libanem. Jutro  po Mszach Św. odbędzie się zbiórka do puszek środków finansowych dla tamtejszego kraju.

5.      Bóg zapłać za ofiarę na kwiaty i przygotowanie świątyni, obejścia kościoła i budynków parafialnych na dzisiejszą uroczystość. Pracowali: Michalina i Krzysztof Olech, Małgorzata Tyza, Jan Longosz, Monika Świerad, Małgorzata Lisak, Tomasz Wojnarowski, Jan Wójciak. Bóg zapłać także wszystkim za ofiarowane dary ołtarza: zioła, kwiaty, warzywa.

6.      Dziś także kolejna rocznica Cudu nad Wisłą, kiedy to nasze wojska oparły się przeważającej sile wojsk bolszewickich w 1920 roku.

7.      Przypominamy o przestrzeganie przepisów związanych z ochroną naszego i innych zdrowia: zasłonięte usta i nos, dezynfekcja rąk przed i po wyjściu z kościoła.

8.      Przez ręce Maryi polecamy dzisiaj Bożej Opatrzności Wojsko Polskie, wszelkie wysiłki polskich żołnierzy zmierzające do zachowania pokoju i bezpieczeństwa nie tylko w naszej Ojczyźnie, ale
i wszędzie tam, gdzie szerzy się terroryzm, gdzie dzieje się krzywda. Pamiętajmy o nich w ich doroczne święto.