Msze Św. i nabożeństwa

Spowiedź Św.

przez cały tydzień:
30 min przed Mszą Św.

w I czwartek miesiąca (kaplica na Berdechowie):
pół godz. przed Mszą Św.

w I piątek miesiąca:
pół godziny przed Mszą Św. poranną i godzina przed wieczorną

w I piątek miesiąca (kaplica w Jaszczurowej):
pół godziny przed Mszą Św.

Chrzest Św.

Wymagane dokumenty:

• akt urodzenia dziecka (odpis z Urzędu Stanu Cywilnego)
  • wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców
  • dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, wiek, wyznanie, zawód, adres zamieszkania)
  • zaświadczenia z parafii zamieszkania chrzestnych o praktykowaniu wiary

I Komunia Św.

• metryka chrztu dziecka
  • jeśli dziecko nie należy do naszej parafii należy przedstawić zgodę własnego proboszcza na przystąpienie do I Komunii Świętej

• metryka chrztu
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji
  • w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej

Wymagane dokumenty:

• aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, metryki chrztu „świeżość” metryki daje pewność, że nie ma mowy o bigamii lub innej nieprawidłowości, ponieważ na metryce chrztu odnotowuje się zawarte małżeństwo kościelne, święcenia lub śluby zakonne, czasem poświadcza się też sakrament bierzmowania,
  • dowody osobiste,
  • ostatnie świadectwo katechizacji,
  • świadectwo bierzmowania (o ile nie odnotowano na metryce chrztu),
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne – tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.

Namaszczenie chorych

Sakramentu Namaszczenia Chorych udzielamy na prośbę chorego lub rodziny o każdej porze dnia i nocy. Jest to sakrament dla żywych, więc nie zwlekajmy do ostatniej chwili z wezawaniem kapłana.

Do wizyty kapłana z sakramentami przygowujemy:

1. Odpowiedni stół z białym obrusem, który pełni rolę ołtarza, na którym kładzie się Najświętszy Sakrament
  2. Krzyż
  3. Świece
  4. Wodę święconą, kropidło
  5. Kawałek waty do wytarcia rąk po namaszczeniu
    Wyłączamy telewizor, radio itp.
    Kiedy kapłan wchodzi do domu z Najświętszym Sakramentem (jest ubrany w komżę, stułę i ma na szyi bursę, a w niej Komunię Św.) wszyscy przyklękamy i pozdrawiamy: Niechaj będzie pochwalony przenajświętszy Sakrament teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
    Na czas spowiedzi opuszczamy pokój.
    Po spowiedzi chorego aktywnie uczestniczymy w obrzędach odpowiadając i modląc sięPo modlitwie Ojcze nasz... klękamy na obydwa kolana

Do obrzędu używa się oleju chorych (łac. oleum infirmorum), poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek lub przez delegowanego kapłana. Sakrament ten dana osoba może przyjąć wielokrotnie, ilekroć nastąpi u niej znaczące pogorszenie stanu zdrowia (KKK 1515). Jeżeli choroba uniemożliwia spowiedź, łaską sakramentu, jako aktu Kościoła, któremu zostało powierzone zadanie rozwiązywania i związywania (por. Mt 18,18) jest także odpuszczenie grzechów.

Trzy sakramenty, namaszczenie, jako sakrament Ducha Świętego, udzielane razem z poprzedzającą je spowiedzią (= sakramenty uzdrowienia) i następującą po nim Eucharystią – są w pewnym sensie odpowiednikiem Sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z reguły, w pierwszych wiekach Kościoła udzielano ich w następującej kolejności: w czasie Nocy paschalnej najpierw był chrzest, po którym następowało namaszczenie bierzmowania, a następnie ochrzczonych prowadzono na wspólną Eucharystię, włączając ich do wspólnoty Kościoła, jakby byli już w nowo odzyskanym raju.

Kapłaństwo

Wszystkich chętnych młodych mężczyzn zapraszamy do naszego diecezjalnego seminarium!

Pogrzeb